Hírek
„Fűtési rendszerek az étlapon”
2015-08-27

Előétel – avagy kóstoljon bele a fűtéstechnikába!
Sokak szerint egyértelmű, hogyan is néz ki egy fűtési rendszer, illetve milyen részei vannak, mi mégis úgy gondoljuk, érdemes erről néhány szót ejteni. Ahogyan egy fűtésszerelő szakember sem ért feltétlen a mesterkonyhához, úgy egy laikus érdeklődőnek sem kell ismernie a fűtési rendszerek fajtáit.
Azok kedvéért, akik szeretnének többet tudni erről a témáról, a lentiekben kísérletet teszünk egy egyszerű összefoglalásra, hátha kisül belőle valami! :)
Főétel a válogatósoknak
Egy fűtési rendszer 2 fő részből áll:
1. hő termelő berendezés
2. hő leadó készülékek, illetve hő leadó felületek
A hő termelő berendezések olyan gépezetek, melyek valamilyen alapanyagból kinyerik az energiát és azt hővé alakítják át. A felhasznált anyag alapján így csoportosíthatjuk a hő termelő eszközöket:
- gázkazán, gázkonvektor – földgázból nyerik az energiát
- vegyes tüzelésű kazán – fa, szén, pellet vagy más éghető szilárd tüzelési anyag égetésével termeli a hőt
- hőszivattyú – 2 elem párosításával tud hőt termelni, melyek lehetnek víz-víz, levegő – víz vagy geotermikus energia és víz
napkollektorok – a nap energiáját használják fel
- villany kazán, ionkazán, infra film és infra panel – az elektromos áram energiáját alakítják át hővé
Természetesen ezeket kombinálva is összeállíthatjuk a számunkra legmegfelelőbb hő termelő rendszert.
A hő leadó berendezések állnak a fűtési rendszerünk másik oldalán, hiszen a hő termelő szerkezetek által előállított meleget, a hő leadó eszközök fogják továbbítani lakóterünkbe, irodánkba. Mondhatjuk, hogy ha a hő termelő berendezés a szakács (elkészíti az ételt), akkor a hő leadó készülék a pincér (átadja a fogást a vendégnek).
A következő hő leadó berendezéseket/felületeket illeszthetjük be fűtési rendszerünkbe:
- gázkonvektor (ő egyben a hő termelő is)
- radiátor
- padlófűtés
- fal fűtés/hűtés
- mennyezet fűtés/hűtés
- födém fűtés/hűtés
- hőlégbefúvás, cirkulációs levegő fűtés/hűtés
- infra panel, infra film
Ahogyan a hő termelői oldalon, így itt is lehetőségünk van több fajta hő leadó eszközt beépíteni fűtési rendszerünkbe. Ezek megfelelő kombinációjával igen komfortossá tehetjük otthonunkat.
Desszert extra habbal
A fűtési rendszerek nem csak az abban résztvevő berendezések, de a rendszer hőfoka szerint is csoportosíthatóak. Ez alapján fűtési rendszerünk lehet:
1. alacsony hőfokú: ide soroljuk a felületi fűtési rendszereket, mint például a padlófűtés, fal fűtés vagy a födémfűtés
2. magas hőfokú: az előbbivel ellentétben, az ide tartozó berendezések nagy mennyiségű hőt adnak le egyszerre, a fűtőtestek forróak működés közben. Ilyenek például a radiátoros, konvektoros vagy hőlégbefúvós fűtési rendszerek.
Egy fűtési rendszer kialakítása során a berendezéseket ízlésünk szerint, számtalan módon kombinálhatjuk össze, azonban egy örökérvényű teóriát mindig érdemes szem előtt tartani:
„Alacsony beruházási összeghez magas fenntartási költség, magas beruházási összeghez pedig alacsony fenntartási költség párosul. ”
A konyak és a szivar a végére
Bármilyen fűtési rendszerünk is legyen, ahhoz szükségszerűen tartozik egy vezérlő-szabályzó rendszer is. A fűtési rendszer többi berendezéséhez hasonlóan, ebből is találunk egyszerű és komplex szerkezetet. Itt is jellemző, hogy minél összetettebb a rendszer, annál magasabb lesz a beruházás költsége.
A beépítésre kerülő vezérlés/szabályzás a későbbi üzemeltetési költségeket és a komfort érzetünket jelentősen befolyásolja, így hamarosan ezt a témát is ki fogjuk vesézni.
Á votre santé! :)